• Diagnostyka

  .

  czytaj więcej
 • Oddziały Szpitalne

  Odział Chorób Wewnętrznych tel. 85 682 92 77; 85 682 92 80 Pododdział Rehabilitacji Kardiologicznej tel. 85 682 92 77 Oddział Chirurgii Laparoskopowej i Klasycznej tel. 85 682 92 89 Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej tel. 85 682 92 83 Oddział Pediatryczny tel. 85 682 92 70 Oddział Ginekologiczno-Położniczy z rooming in tel. 85 682 92 62 Oddział Anestezjologi i Continue Reading

  czytaj więcej
 • POZ

  Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo wyboru lekarza, a także pielęgniarki i położnej POZ w poradniach mających podpisaną umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ. Ubezpieczony może wybrać tylko jednego lekarza, jedną pielęgniarkę i jedną położną POZ. Przy wyborze nie obowiązuje rejonizacja, nie trzeba zatem korzystać z usług placówki medycznej położonej najbliżej miejsca zamieszkania. W przypadku dzieci Continue Reading

  czytaj więcej
 • Fundusze i Programy

      Poprawa sytuacji epidemiologicznej w związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirus SARS-CoV-2 na terenie województwa podlaskiego   Dzienny Dom Opieki Medycznej      ?Przebudowa i doposażenie SOR w SPZOZ w Hajnówce celem zapewnienia najwyższej jakości opieki medycznej?.       Poprawa efektywności i dostępności do usług medycznych świadczonych w oparciu o pion zabiegowy i Continue Reading

  czytaj więcej
 • E-zdrowie

  Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie integruje sieć podmiotów leczniczych województwa podlaskiego. Udostępnione funkcjonalności umożliwiają: e-rejestrację do poradni specjalistycznych w wybranych szpitalach  możliwość dostępu przez internet do swojej dokumentacji medycznej wytworzonej podczas wizyty u lekarzy specjalistów zapoznanie się z aktualnościami prozdrowotnymi z regionu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oferuje za pomocą Portalu Pacjenta możliwość rezerwacji terminu do Continue Reading

  czytaj więcej

Światowy Dzień AIDS

Pierwszego grudnia przypada Światowy Dzień AIDS przypominający o ciągle aktualnym i dotyczącym wszystkich problemie HIV/AIDS.  Ponadto 17 listopada ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS ?Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)? promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Tego samego dnia rozpoczął się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

Co roku odnotowujemy w Polsce około 1200 nowych zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się  średnio 3 osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi ok. 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 r. w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 r. aż 57. Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV?  Zdaniem ekspertów z Krajowego Biura ds. AIDS ? tak.

W Polsce od początku epidemii HIV w 1985 roku do 31 lipca b.r. wykryto 22038 zakażeń wirusem HIV, 3506 osób zachorowało na AIDS, a 1374 zmarło z powodu AIDS.   Liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badan Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta ? a osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia). Z cytowanych badań wynika jasno, ze nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach.

Kampania ?Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)? powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim ? zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza, kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpiecznych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi droga płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii? mówi Anna Marzec-Bogusławska dyrektor Krajowego Biura ds. AIDS.

HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), które pracują przez cały rok,  w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, od 17 do 24 listopada, są czynne dłużej. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd.  To ważne bo w Polsce badamy się nadal zbyt rzadko. Z cytowanych przedtem badań wynika, że jedynie 5% populacji dorosłej przebadało się pod kątem HIV, a 4% wykonywało jakiekolwiek  badania w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową.

W naszym kraju w roku 2016 w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonano około 31 tysięcy testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2017 roku wykonano około 17 tysięcy badań. W minionym roku, tylko w samych PKD wykryto 444 zakażenia, w bieżącym już 409.

Grupą docelową niniejszej kampanii są osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może także dotyczyć.

Kampania będzie trwała do czerwca 2018 roku.

                                                                                                Państwowy powiatowy

                                                                                                 Inspektor Sanitarny w Hajnówce

                                                                                                 Irena Dymińska