1. Kiedy i dlaczego należy operować otyłość
Skrajna otyłość, zwana również otyłością patologiczną lub otyłością III stopnia, jest dziś uważana za poważną chorobę cywilizacyjną powodującą cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, choroby zwyrodnieniowe stawów, depresję. Naukowcy szacują, że rocznie w Europie z powodu otyłości umiera milion osób. Patologiczna otyłość jako zagrożenie dla zdrowia i życia wymaga więc leczenia. Stosowanie leków, diet i ćwiczeń tylko u 5 %pacjentów przynosi trwały efekt odchudzenia. U pozostałych nawet po przejściowym spadku wagi wywołuje efekt ?jojo?.
Od kilkunastu lat chirurgia bariatryczna tj. leczenie operacyjne otyłości uważana jest za najlepszy sposób na wyleczenie tej choroby.
2. Kto może zgłosić się do leczenia chirurgicznego otyłości
Do operacji bariatrycznych kwalifikujemy pacjentów w wieku od 21 do 65 lat z otyłością III stopnia, tj. takich, u których wskaźnik BMI wynosi co najmniej 40.
3. Jak wygląda kwalifikacja
Pacjent ze skierowaniem od lekarza rodzinnego powinien zarejestrować się telefonicznie do naszej poradni chirurgicznej. Wszyscy pacjenci kwalifikowani do operacji muszą mieć wykonaną gastroskopię, USG jamy brzusznej, hormony tarczycy (badania z ostatnich 6 miesięcy) i aktualne szczepienia przeciw WZW typu B. Chirurg po zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną może indywidualnie zlecić dodatkowe badania i konsultacje (np. spirometrię, echo serca, konsultację psychologiczną i in.). Jeśli nie stwierdzi przeciwwskazań do operacji wydaje pacjentowi skierowanie, na podstawie którego ustalany jest termin operacji. Czas oczekiwania na zabieg wynosi ok. 1-2 miesięcy.
4. Chirurgiczne metody leczenia otyłości.
Jest wiele metod operacyjnych leczenia otyłości, ale w naszym oddziale wykonujemy laparoskopową operację zmniejszenia żołądka tzw. "rękawową resekcję żołądka"(ang. Sleeve Gastrectomy), najczęściej przeprowadzaną operację bariatryczną na świecie i uznawaną za najbezpieczniejszą. Odsetek powikłań po tego typu zabiegach nie jest wyższy niż w przypadku innych operacji laparoskopowych takich jak np. wycięcie pęcherzyka żółciowego. W przypadku naszych pacjentów powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, stąd pacjenci obdarzają nasz oddział dużym zaufaniem i przyjeżdżają do nas z najdalszych zakątków kraju.
5. Rezultaty chirurgii bariatrycznej
Pacjenci przez co najmniej rok po operacji są przez nas wnikliwie monitorowani, stąd mamy dość precyzyjne wyniki dotyczące rezultatów operacji. Chudną wszyscy pacjenci. W pierwszym miesiącu najwięcej, bo w zależności od wagi początkowej od 10-20kg, by po roku stracić od 30-80 kg. Trzeba jednak zaznaczyć, że w zakresie trwałego odchudzenia operacja nie jest rozwiązaniem w 100% skutecznym, ale i tak daje wielokrotnie lepsze wyniki niż diety, ćwiczenia i leki. W uproszczeniu można przyjąć, że po operacji trwale schudnie ok. 80% pacjentów osiągając średni efekt utraty 2/3 nadmiaru masy ciała w stosunku do wagi prawidłowej. Choroby towarzyszące otyłości jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, bezdech senny, bóle kręgosłupa i stawów kolanowych wraz z tak znaczną utratą wagi staną się mniej dokuczliwe lub ustąpią całkowicie.
6. Jak przygotować się do zabiegu
Operacja nie wymaga specjalnego przygotowania jednakże pacjent powinien być do niej bardzo zmotywowany. Otrzymuje od nas na piśmie konkretne zalecenia dietetyczne do zapoznania i wdrożenia po operacji, tzw. "10 przykazań" - zbiór zasad postępowania mających na celu wyrobienie w sobie nowych nawyków żywieniowych, które zapewnią mu trwały efekt utraty nadliczbowych kilogramów.
7. Operacje w naszym Oddziale
Z początkiem roku 2018 wykonaliśmy 900 operację laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka. Jeśli wziąć pod uwagę operację "rękawowej resekcji żołądka" to właściwie od początku, gdy tylko ta operacja znalazła uznanie na świecie, stosujemy ją w naszej placówce. Żeby się jej nauczyć musiałem wraz z pierwszymi chirurgami z Polski wyjeżdżać na szkolenia do Francji. Pierwszą operację zmniejszenia żołądka przeprowadziłem wspólnie z zespołem w 2009r, przekazując stopniowo swoją wiedzę asystentom, a następnie chirurgom z innych ośrodków, którzy przyjeżdżali uczyć się od nas.
8. Placówki szkolone przez nasz zespół
Organizowaliśmy wiele kameralnych szkoleń na sali operacyjnej naszego szpitala i dużych ogólnopolskich konferencji w Białowieży, na których prezentowaliśmy nasze własne doświadczenia w chirurgii bariatrycznej, ale również wiele innych operacji małoinwazyjnych. Ostatnio dzięki naszej pomocy do ośrodków, w których wykonuje się operacje bariatryczne dołączył oddział chirurgiczny w Kolnie. Bez fałszywej skromności mogę stwierdzić, że wprowadzając niektóre operacje w zakresie zaawansowanych technik laparoskopowych zamazywaliśmy białe plamy na północno-wschodniej chirurgicznej mapie Polski.
9. Inne sukcesy hajnowskiej chirurgii
Jedną z naszych "firmowych" operacji oprócz wspomnianej wcześniej chirurgii otyłości jest laparoskopowa operacja przepukliny rozworu przełykowego. Od 2004r wykonaliśmy ponad 1000 tego typu zabiegów. Ponadto jako oddział szpitala zrzeszonego w tzw. pakiecie onkologicznym (DILO), jesteśmy w stanie pacjentom z chorobami nowotworowymi przewodu pokarmowego zagwarantować szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie z operacjami nowotworów technikami laparoskopowymi, jak i klasycznymi.
Jest to wszystko możliwe, gdyż mamy 5 doświadczonych specjalistów chirurgii ogólnej (w tym 3 z doktoratami, 1 ze specjalizacją z chirurgii onkologicznej), 6 specjalistów anestezjologii i 2 ambitnych lekarzy w trakcie specjalizacji, a wspaniałe instrumentariuszki i pielęgniarki z oddziału dopełniają całości zespołu. Dysponujemy również nowoczesnym sprzętem laparoskopowym na poziomie europejskim.
dr n. med Wojciech Tołwiński
koordynator Oddziału Chirurgii Laparoskopowej i Klasycznej